mieszkanie w bloku płytki wielkoformatowe
Za co uwielbiam płytki wielkowymiarowe?
8 maja 2019

Co to jest ceramika dużego formatu?

Płytki wielkoformatowe

Od dłuższego czasu patrze z zazdrością na różne wizualizacje związane z płytkami wielkoformatowe. Są po prostu przepiękne! Choć wielki format dla małych przestrzeni zawsze stanowi wyzwanie to ich popularność wciąż rośnie. Nie mogę się doczekać aż sama zacznę planować swój remont. Na pewno wykorzystam tego rodzaju wykończenie.

12 września 2019
Mieszkanie w bloku jevels

Top 9 pomysłów na płytki ceramiczne – do bloku

Płytki przeżywają swój renesans dlatego marki prześcigają się w pomysłach
8 października 2019
Mieszkanie w bloku - pomysł na cegiełkę

Szara i biała cegiełka do mieszkania

Biała i szara cegiełka - czy warto? Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, gdy chcemy rozjaśnić...
9 października 2019
Mieszkanie w bloku - nowości Fioranese

Nowości u Fioranese – Nowe serie i wyzwania

Jesteśmy po kolejnym największym wydarzeniu Cersaie 2019 za nami! Teraz czas na podsumowanie.

Kiedy zaczynają się płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe to także element wykończenia ścian lub podłóg, z tym że potrafią one być duuuużo większe, od standardowych rozmiarów. Dzięki temu łączenia są rzadsze — albo nie ma ich w ogóle! —, przez co całość staje się czystsze. 😉 Oczywistą zaletą jest łatwość w utrzymaniu porządku..

Każda z nas wie, czym są płytki podłogowe ( P.S. mało kto wie, że płytki podłogowe można traktować tak samo jak ścienne). Wielu architektów zdaje sobie sprawę, że są one nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz, bez którego trudno się obejść. Współcześnie wiele wnętrz zwraca szczególną uwagę na specjalne płytki na ściany, dzięki którym pomieszczenie wygląda na nowocześniejsze, czystsze a przede wszystkim przestronniejsze. Oczywiście mowa tu o płytkach wielkoformatowych. 🙂

Z aspektów technicznych, płytki nazywamy wielkoformatowymi, kiedy przynajmniej jeden z wymiarów przekracza 30 cm. Popularne są jednak opinie, że ten rodzaj wykończenia pomieszczeń powinien mieć wymiary co najmniej 45 × 45 cm lub 30 × 60 cm, w zależności od kształtu. Choć aspekt techniczny jest niepodważalny, muszę podkreślić, że rozmiary takich płytek osiągają nawet 300 × 100 cm.

Wielkoformatowe płytki wykonuje się z takich materiałów jak gres, terakota czy glazura i zdaniem niektórych dają one wrażenie twardszych od klasycznych płytek. ( więcej w dalszej części artykułu).

Jakie rodzaje płytek wielkoformatowych są obecnie dostępne na rynku?

Podzielmy płytki wielkoformatowe na różne kategorie bazując na ich cechach. Zacznijmy od wymiarów: popularne są płytki 45 × 45 cm oraz 30 × 60 cm, jednak można zakupić także produkt o mniej standardowej długości i szerokości, np. 120 × 180 cm. Tych największych płytek możemy użyć na fragmencie posadzki, wyróżniając w ten sposób fragment pomieszczenia, np. oddzielając salon od jadalni. Sprawdzą się również w dużych, przestronnych wnętrzach.

Nie sposób też nie zwrócić uwagi na podział płytek ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Często w sklepach oferowane są płytki gresowe, inaczej kafle. Będą one dobrym wyborem, chociażby do kuchni, łazienki, holu, a to ze względu na swoją trwałość. Warto, aby płytki gresowe były antypoślizgowe — podniesie to poziom naszego bezpieczeństwa. Wśród płytek gresowych wyróżniamy także gres polerowany, jednak jest on dosyć śliski i trzeba zwracać szczególną uwagę na jego czystość. Jeśli jesteśmy zdeterminowani do użycia tego materiału, to nie stosujmy go w pomieszczeniach, po których bardzo często się chodzi.

Dostępne są także płytki glazurowe i wiele innych, jednak materiał płytek w żaden sposób nas nie ogranicza — współcześnie płytki wielkoformatowe potrafią rewelacyjnie imitować marmur, drewno, tkaninę, skórę czy bambus. Z kolei płytki rektyfikowane możemy ułożyć prawie bez szczelin, co daje świetny efekt.

Patrząc na kształt płytek, powinniśmy bardziej zagłębić się w to, jaki kształt pasuje do naszego pomieszczenia. Pomiędzy kwadratem a prostokątem jest w tym przypadku naprawdę spora różnica. W zależności od wybranego kształtu oraz sposobu, w jaki ułożymy płytki, pomieszczenie może optycznie stać się krótsze lub szersze. Dlatego warto zobaczyć podobne pomieszczenia i rozwiązania, jakie w nich zastosowano.

12 września 2019

Zdrowa woda zawsze na wyciągniecie ręki – Franke Vital

Zdrowa woda na wyciągnięcie ręki, o każdej porze dnia? To możliwe, sprawdź!
8 maja 2019
mieszkanie w bloku płytki wielkoformatowe

Za co uwielbiam płytki wielkowymiarowe?

Wszystko co wielkie musi być dobre! 😉 Lubimy duże samochody, dużo gotówki, dużo słońca to czemu nie płytki wielkoformatowe? We wnętrzach dużych i otwartych, ceramiczne płytki […]
16 października 2019

Trendy 2019 / 2020 w aranżacji wnętrz

Poznaj najnowsze trendy 2019/2019 płynące największych targów architektury wnętrz na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *